USUWANIE SONDY LAMBDA

Usuwanie sondy lambda

Prawidłowe funkcjonowanie systemów elektronicznych opiera się w dużej mierze na czujnikach i sondach. Pozwalają one kontrolować zachodzące procesy i zgłaszają ewentualne problemy. Wiele czujników w porę sygnalizuje istotne braki lub awarie. Istnieją też takie, które nie mają większego wpływu na jazdę z punktu widzenia kierowcy, niezależnie od tego czy są włączone czy wyłączone. Należy do nich sonda lambda, która stwarza problemy tylko wtedy, gdy jest zepsuta. Występują wtedy następujące objawy:

  • Zwiększone spalanie
  • Przechodzenie silnika w tryb awaryjny
  • Zapalenie się kontrolki silnika.

Zepsuta sonda może nie tylko wpłynąć na większe wydatki na paliwo, ale również doprowadzić do uszkodzenia katalizatora. Dlatego w przypadku awarii należy niezwłocznie ją naprawić lub zdecydować się na usuwanie sondy lambda.

Usunąć czy naprawić

Dylemat ten pojawia się często w przypadku samochodów, zwłaszcza tych wiekowych. Oczywiście, jeśli dysponują Państwo wystarczającymi środkami i są gotowi regularnie dokonywać napraw to lepiej wymienić uszkodzony element. Ponieważ jednak samochód może jeździć bez tego czujnika to wiele osób decyduje się na programowe wyłączenie sondy lambda w celu ograniczenia przyszłych kosztów. Usunąć można obie sondy, chociaż to pierwsza umieszczona przed katalizatorem sprawia najczęściej problemy.

Jak usunąć sondę lambda?

Tego typu naprawy należy przeprowadzać tylko w zaufanych, autoryzowanych serwisach takich jak nasz, umiejscowiony w Oleśnicy pod Wrocławiem. Wykwalifikowany mechanik specjalizujący się w diagnostyce komputerowej:

  • Przeprowadzi badanie diagnostyczne w poszukiwaniu rzeczywistych przyczyn problemu
  • Odczyta i zmodyfikuje dane dotyczące sondy lambda
  • Wgra zmodyfikowany program do sterownika silnika
  • Przeprowadzi testy funkcjonowania samochodu.

Po usunięciu sondy lambda sterownik ustala skład mieszanki na podstawie danych z przepływomierza. Dlatego wszystko będzie dalej poprawnie funkcjonowało, a samochód spokojnie przejdzie przeglądy.

Skontaktuj się z nami

9 + 14 =

× Jesteśmy na Whats App